Arrestimi i bujshëm, flet Haradinaj: Nuk dorëhiqem, Lista Serbe të reflektojë

Publikuar tek: rajon, më 12:56 27-03-2018 Arrestimi i bujshëm, flet Haradinaj: Nuk dorëhiqem, Lista Serbe të reflektojë Ramush Haradinaj

Qeveria e Kosovës, nuk do të ketë më mbështetjen e Listës Serbe, dhe menjëherë pas këtij vendimi të marrë po mbahet në Kosovë mbledhja e Këshillit të Sigurisë.

Pas aludimeve se qeveria e Haradinajt do të rrëzohet pas shkëputjes së këtij bashkëpunimi, kryeministri i Kosovës në një deklaratë për mediat i mohoi të gjitha akuzat. I pyetur nëse do të japë dorëheqjen, Haradinaj u shpreh: Nuk kam plan të dorëhiqem, pasi u zbatua ligji. Dorëheqjen nuk e kam në plan me dhënë. Ata që shprehin partneritet janë të mirëpritur. Ata që hyjnë dhe dalin nuk kam ndonjë mendim për ta. 

Sakaq, në lidhje me arrestimin e zyrtarit serb Gjuriç ditën e djeshme, Haradinaj tha se ishte një urdhër i ministrisë së Jashtme dhe sqaroi se nuk ishte çështje demonstrimi force por zbatim ligji.

Gjithashtu kryeminstri i Kosovës, i bëri thirrje Listës Serbe për reflektim, pasi sipas tij shkëputja e bashkëpunimit nuk është zgjidhje. Marko Gjuriç u arrestua dje rreth 17:00 në Mitrovicë, ku po mbante një fjalim në kuadër të dialogut të brendshëm të Serbisë për Kosovën.

Njësia Speciale e Kosovës, e arrestoi Gjuriçin pasi institucionet e Kosovës i kishin refuzuar kërkesën  për të hyrë në Kosovë. Pas kësaj, Gjuriç kishte thënë se ai do të jetë në Kosovë dhe “nëse munden le të më ndalin shqiptarët”.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Arrestimi i zyrtarit serb, Ramush Haradinaj merr vendimin e minutave të fundit
»
Article Logic
Execution time: 0.013446092605591
array(1) { ["section"]=> string(81) "arrestimi-i-bujshem-flet-haradinaj-nuk-dorehiqem-lista-serbe-te-reflektoje-114698" }