Arrestohen 4 rusë, organizuan thirrje raciste kundër shqiptarëve

Publikuar tek: bota, më 14:59 07-12-2016 Arrestohen 4 rusë, organizuan thirrje raciste kundër shqiptarëve

Katër tifozë rusë të Lokomotivës që akuzohen se organizuan thirrjet “Vritini shqiptarët” dhe “Kosova është Serbi” në ndeshjen me Skënderbeun më 1 tetor 2015, janë arrestuar sot në Moskë.

Agjencia e lajmeve të Rusisë ka njoftuar, se pas hetimi që është bërë, janë arrestuar sot katër tifozët rusë, të cilët në takimin zhvilluar mes Skënderbeu dhe Lokomotivës së Moskës kanë organizuar thirrje raciste ndaj shqiptarëve dhe Kosovës.

Në ndeshjen e zhvilluar në datën 1 tetor 2015, në ndeshjen për UEFA Europa League, katër tifozë kanë organizuar thirrje raciste, menjëherë pasi hapjes së flamurit shqiptar nga disa tifozë.

Koret raciste që janë përdorur në këtë takim nga katër tifozët kanë qenë: “Vritini shqiptarët” dhe “Kosova është Serbi”.

Hetimet për këtë çështje kanë nisur që nga vjeshta e vitit 2015 dhe vetë para pak ditësh është dalë në një konkluzion përfundimtar, ku dhe është urdhëruar arrestimi i katër tifozëve në fjalë.

Kujtojmë që takimi për Europa League mes Skënderbeut dhe Lokomotivës ka përfunduar me rezultatin 2-0 në favor në Lokomotivës.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012841939926147
array(1) { ["section"]=> string(69) "arrestohen-4-ruse-organizuan-thirrje-raciste-kunder-shqiptareve-61884" }