Arrestohen dy biznesmenë, vodhën të dhënat sekrete të shtetit

Publikuar tek: bota, më 14:35 24-04-2019 Arrestohen dy biznesmenë, vodhën të dhënat sekrete të shtetit

Qeveria amerikane ka nxjerrë një deklaratë në të cilën shkruhet se dy persona janë arrestuar në Amerikë pasi kishin vjedhur të dhëna sekrete të shtetit Amerikan dhe donin t’i shisnin ato në Kinë.

 

Sipas agjencisë prestigjoze CNN, të arrestuarit, janë biznesmenë; njëri biznesmen kinez dhe tjetri biznesmen amerikan. Të dhënat e vjedhura kishin të bënin për zhvillimin e teknologjisë të armëve në Amerikë dhe do të ishte shumë e rrezikshme nesë këto të dhëna do të ‘binin’ në duart e gabuara. Dy të arrestuarit u gjetën nga FBI pas hetimit elektronik ku zbuluan e-maile të dërguara në Kinë.

Kohët e fundit kompanitë kineze janë duke u përpjekur vazhdimisht për të vjedhur të dhënat e kompanive amerikane, raporton CNN.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.028934001922607
array(1) { ["section"]=> string(67) "arrestohen-dy-biznesmene-vodhen-te-dhenat-sekrete-te-shtetit-161686" }