Arrestohen dy të dyshuar për sulmin në Lion të Francës

Publikuar tek: bota, më 06:04 28-05-2019 Arrestohen dy të dyshuar për sulmin në Lion të Francës

Policia në Francë arrestoi dy persona, pasi një bombë e dyshuar shpërtheu javën e kaluar në qytetin Lion, duke plagosur 13 vetë.

 

Pajisja shpërtheu jashtë një furre të bukës, të premten pasdite.

Një nga të arrestuarit, 24 vjeç, është bombarduesi i dyshuar, thanë prokurorët.

Detaje për tjetrin nuk u dhanë.

Hetimet po udhëhiqen nga prokurorët anti-terrorizëm, në koordinim me policinë e Lionit dhe shërbimin e brendshëm francez të sigurisë.

Mediat franceze thonë se njëri nga të dyshuarit është student i teknologjisë informative, me shtetësi algjeriane.

I dyshuari i dytë, sipas shtypit lokal, është një i mitur, që ndjek shkollën në Lion, shkruan Rel, tarnsmeton Newsbomb.al. 

Ministri i Brendshëm i Francës, Christophe Castaner, e konfirmoi një arrestim përmes një postimi në Twitter, duke thënë se veprimi i përbashkët i disa agjencive ishte "vendimtar".

Përgjegjësinë për sulmin nuk e ka marrë ende asnjë grup.

Sulmet e xhihadistëve me bomba kanë vrarë më shumë se 250 njerëz në Francë që nga viti 2015.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Dorëheqja e Theresa May, sekretari i Brendshëm britanik i 'futet' garës për kryeministër
Sulm me thikë në stacionin e autobusit, vdes 1 fëmijë, plagosen 18 të tjerë »
Article Logic
Execution time: 0.012094020843506
array(1) { ["section"]=> string(61) "arrestohen-dy-te-dyshuar-per-sulmin-ne-lion-te-frances-165951" }