Arrestohet 18-vjeçari shqiptar, do sulmonte bashkë me 200 të tjerë Melburnin

Publikuar tek: aktualitet, më 15:40 21-04-2015 Arrestohet 18-vjeçari shqiptar, do sulmonte bashkë me 200 të tjerë Melburnin Shqiptari i Maqedonisë Sevdet Besim

Policia australiane ka arrestuar gjatë një operacioni 200 oficerë policie dhe midis tyre 5 adoleshentë. Një adoleshent britanik 14-vjeçar dhe një 18-vjeçar shqiptar nga Maqedonia me emrin Sevdet Besim janë arrestuar gjithashtu gjatë operacionit.

Nga pajisjet elektronike të sekuestruara nga policia, Sevdeti ka shkruar gjatë komunikimit me grupin se ato po përgatiteshin për një sulm të afërt në “Ditën Anzac” në Melburn të Australisë.

Sipas Herald Sun, Sevdet Besim është lidhur me grupin e terroristëve nëpërmjet Numan Haider, i cili është qëlluar me armë nga policia e Antiterrorit. Ndërsa me Numan e ka prezantuar një mik i tij nga shkolla e mesme, i cili ishte mik me Haiderin.

Sevdet Besim dhe një miku i tij po 18 vjeç, Harun Cauceviç pas vdekjes së Haider  kanë filluar që të frekuentojnë vazhdimisht qendrën islamike “Al Furqan” ku merrnin leksione për shtetin islamik.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Ndahet nga jeta aktori i humorit shqiptar Met Bega
Fatos Klosi dhe Sabit Brokaj në listat e veteranëve të UÇK-së »
Article Logic
Execution time: 0.011954069137573
array(1) { ["section"]=> string(80) "arrestohet-18-vjecari-shqiptar-do-sulmonte-bashke-me-200-te-tjere-melburnin-9347" }