Arrestohet 20 vjeçari pjesë e grupit kriminal prej 8 personash, vidhnin para me anë të mashtrimit

Publikuar tek: aktualitet, më 10:48 28-07-2015 Arrestohet 20 vjeçari pjesë e grupit kriminal prej 8 personash, vidhnin para me anë të mashtrimit Foto ilustruese

Policia e Vlorës ka arrestuar 20 vjeçarin Xhuliano Muço, pjesë e një grupi kiriminal prej 8 personas. 20 vjeçari, në bashkëpunim me shtetasin Sh.N kanë arritur t’i marrin shtetasit, B.P, me banim në qytetin e Beratit, një shumë vlere monetare prej 50.000 lekë (te reja), duke i’u paraqitur të dëmtuarit (B.P) si djali i një të afërmi të tij. B.P, në momentin e ngjarjes ndodhej ne Greqi dhe paratë i kërkoheshin nëpërmjet Ëestern-Union.

Ky proçedim penal ka nisur një vit më parë, në 2014, ku nëpërmjet metodave speciale të hetimit, janë hetuar 8-Persona, anëtarë të një grupi kriminal që kryesohej nga shtetasi, SH.N, ku nëpërmjet një skeme të mirë-organizuar, këta persona siguronin nr. telefonash të qytetarëve, karta identiteti, dokumenta të ndryshme, informacione mbi këta shtetas dhe ju prezantoheshin si familjarë të tyre, e më pas  ju kërkonin të depozitonin shuma parash që varionin nga 10.000 lekë deri në 50.000 lekë. Pasi i tërhiqnin, falsifikonin edhe firmat e tyre gjatë tërheqjes së parave.

Ky grup, kryente aktivitete kriminale jo vetëm në qytetin e Vlorës por edhe në qytete të tjera të Shqipërisë, ku 7-prej këtyre personave aktualisht janë duke vuajtur dënimin me Burg.

Policia e Vlorës ka bërë të mundur arrestimin e personit të 8-të, të implikuar në këtë grup kriminal:

Xhuliano Muço-n, i cili është kapur  në lagjen “Hajro Çakërri”Vlorë dhe ndaj tij është caktuar masa e sigurisë “Arrest në Burg”.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Ekspertë dhe prokurorë nisen drejt Lazaratit
Nuk raportonte mbjelljen e kanabisit, arrestohet polici »
Article Logic
Execution time: 0.01126503944397
array(1) { ["section"]=> string(102) "arrestohet-20-vjecari-pjese-e-grupit-kriminal-prej-8-personash-vidhnin-para-me-ane-te-mashtrimit-17143" }