Arrestohet çifti në Francë, po përgatisnin sulm terrorist me bark fals

Publikuar tek: bota, më 15:29 23-12-2015 Arrestohet çifti në Francë, po përgatisnin sulm terrorist me bark fals

Arrestohet një çift myslimanësh në jug të Francës. Sipas autoriteteve vendase ata po përgatiteshinb të kryenin një sulm terrorist përmes gruas e cila kishte vendosur një bark fals ku mendonte të fuste eksplozivin.

Ky objekt ishte blerë në internet nga 23vjecarja e quajtur Camille, që u arrestua bashkë me bashkëshortin e saj 35­vjecar. Autoritetet pasi bastisën shtëpinë, kontrrolluan kompjuterin e çiftit, ku edhe zbuluan se gruaja kishte bërë për disa muaj kërkime në internet rreth bombave artizanale dhe kamikazëve. Hetuesit mësuan gjithashtu se ajo ia kishte komunikuar planin disa mikeshave të saj, të cilave u kishte thënë edhe se bashkëshorti i saj do të shkonte për të luftuar në Siri.

Sipas mediave vendase, gruaja është një franceze që i përket besimit mysliman, ndërsa bashkëshorti me origjinë nga Afrika Qëndrore. Ata janë prindër të një vajzë të 2­ vjeçare.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011732816696167
array(1) { ["section"]=> string(75) "arrestohet-cifti-ne-france-po-pergatisnin-sulm-terrorist-me-bark-fals-28407" }