Arrestohet në Francë kreu i ETA-s

Publikuar tek: bota, më 13:40 07-11-2016 Arrestohet në Francë kreu i ETA-s

Kreu i grupit separatist bask ETA, është arrestuar gajtë një operacioni të përbashkët të policisë spanjolle dhe asaj franceze.

41-vjeçari, Mikel Irastorza, u arrestua në një banesë në Ascain, një fshat francez pranë kufirit me Spanjën.

Irastorza u bë lideri kryesor i ETA-s (Euskadi Ta Askatasuna) që do të thotë Atdheu dhe Liria Baske, pas arrestimit në vitin 2015 të David Pla dhe Iratxe Sorzábal.

ETA ka vrarë më shumë se 800 persona që prej 1960-ës në atentate të ndryshme me qëllim shpalljen e pavarësisë së krahinave Baske në veri të Spanjës. SHBA dhe BE  e kanë shpallur ETA-n organizatë terroriste.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Momente tmerri, përmbledhje e shpërthimit të Note7 kapur në kamera (Video)
A doni të dini cilat janë makinat më të bukura dhe të shpejta të policisë në botë? Ja modelet (Foto) »
Article Logic
Execution time: 0.013136863708496
array(1) { ["section"]=> string(39) "arrestohet-ne-france-kreu-i-eta-s-58672" }