Arrestohet në Holandë ‘El Chapo i Azisë’ (HISTORIA)

Publikuar tek: bota, më 22:25 23-01-2021 Arrestohet në Holandë ‘El Chapo i Azisë’ (HISTORIA) Tse Chi Lop

Policia e Holandës ka vënë në pranga një ndër personazhet më të shumëkërkuar nga autoritetet australiane, i njohur me nofkën “El Chapo i Azisë”, për shkak të origjinës së tij aziatike.

57-vjeçari nga Kina, Tse Chi Lop, me pasaportë kanadeze konsiderohet si kreu i një karteli që fut rreth 70% të metamfetaminës në Australi. Karteli i tij njihet si “Kompania” dhe prodhon dhe lëndë të tjera narkotike sintetike.

Tse kërkohej nga policia australiane prej tetë vitesh, që prej një aksioni në Melbourne ku u sekuestruan 2kg heroinë and metamfetaminë, $4milionë para ‘cash’, $5milionë në prona, $10,000 në bizhuteri, 99 çanta të dizenjuara nga emra të njohur, një veturë Lamborghini dhe $600,000 në çipe kazinoje.

Sipas Organizatës së Kombeve të Bashkuara, karteli i Tse siguron rreth 10-23 miliardë dollarë në vit nga trafiku i drogës.

1572719188078.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Numri i të infektuarve me Covid-19 Britani dhe Itali vijon të jetë i lartë, ja sa viktima u shënuan në 24 orë
Ka vaksinuar rreth 30% të popullsisë, Izraeli fillon vaksinimin edhe për adoleshentët »
Article Logic
Execution time: 0.011759042739868
array(1) { ["section"]=> string(54) "arrestohet-ne-holande-el-chapo-i-azise-historia-236145" }