Arrestohet në SHBA gruaja e ‘El Chapos’, akuzohet për shpërndarje droge dhe ndihmoi burrin të arratisej nga burgu

Publikuar tek: aktualitet, më 07:35 23-02-2021 Arrestohet në SHBA gruaja e ‘El Chapos’, akuzohet për shpërndarje droge dhe ndihmoi burrin të arratisej nga burgu El Chapo dhe gruaja e tij

Emma Coronel Aispuro, gruaja e bosit më të njohur të kartelit të drogës në Meksikë, Joaquín "El Chapo" Guzmán, është arrestuar në Virxhinia për akuzat e trafikut të drogës.

Në një deklaratë të lëshuar të hënën, departamenti amerikan i drejtësisë tha se Coronel, një shtetase e SHBA dhe Meksikës, u arrestua në aeroportin ndërkombëtar Dulles dhe sot do të përballet për herë të parë me gjykatën federale.

Sipas gjykatës, Coronel akuzohet për komplot në shpërndarjen e kokainës, metamfetaminës, heroinës dhe marihuanës, për import në SH.B.A.

Ajo është akuzuar gjithashtu për komplot për të ndihmuar në planin e arratisjes spektakolare të Guzman, përmes një tuneli kilometra të gjatë nga burgu i sigurisë së lartë Altiplano në Meksikë në korrik 2015.

Dokumentet e gjykatës pretendojnë se Coronel ka punuar me djemtë e Guzmanit për të organizuar komplotin e arratisjes, i cili përfshinte blerjen e një toke afër burgut, armëve të zjarrit dhe një kamioni të blinduar për arratisjen e bosit të kartelit të drogës.

“Pasi Guzmán u arrestua përsëri në Meksikë në janar 2016, Coronel Aispuro pretendohet të jetë përfshirë në planifikimin e një arratisje tjetër burgu, me të tjerë, para ekstradimit të Guzman në SH.B.A. në janar 2017”, thuhej në deklaratën e departamentit amerikan të drejtësisë.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Vëllai iu vra pas grabitjes së Rinasit, vet është në burg, gruaja e Aleksandër Murataj kërcënon: Do vetëflijohem me benzinë, Ramës i shkova në Surrel
Në pritje të kuksianëve të parë nga Anglia, Rama publikon VIDEON: Vazhdon puna për Aeroportin e ri »
Article Logic
Execution time: 0.016463994979858
array(1) { ["section"]=> string(117) "arrestohet-ne-shba-gruaja-e-el-chapos-akuzohet-per-shperndarje-droge-dhe-ndihmoi-burrin-te-arratisej-nga-burgu-239857" }