ARRESTOHET themeluesi i WIKILEAKS, Julian Assange

Publikuar tek: bota, më 10:50 11-04-2019 ARRESTOHET themeluesi i WIKILEAKS, Julian Assange Julian Assange

Themeluesi i Wikileaks Julian Assange i cili ka ekspozuar disa nga skandalet më të mëdha qeveritare anembanë botës, është arrestuar.

Julian Assange është arrestuar në ambasadën e Ekuadorit në Londër.

Themeluesi i Wikileaks u arrestua nga policia britanike pasi 7 vite me parë akuzohet se ka kryer një abuzim seksual. Julian Assange kërkonte që t’i shpëtonte ekstradimit në Suedi, aty ku pritej që të gjykohej dhe për këtë arsye ka kërkuar azil në ambasadën e Ekuadorit në Londër.

Sipas BBC , 47-vjeçari nga Australia me njohuri të madhe në programimin e kompjuterave pritet të dëshmojë dhe do paraqitet në gjykaten e lartë të Westminster në Londër.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010568141937256
array(1) { ["section"]=> string(55) "arrestohet-themeluesi-i-wikileaks-julian-assange-160006" }