Universiteti me Borde Administrimi, 3-4 anëtarë emërohen nga Ministria

Publikuar tek: aktualitet, më 10:48 25-01-2015 Universiteti me Borde Administrimi, 3-4 anëtarë emërohen nga Ministria Fakulteti i Historisë dhe Filologjisë

Deri më tani universitetet publike janë drejtuar nga Rektorët, autoriteti më i  lartë drejtues i tyre, por sipas projektligjit më të ri të qeverisë, kjo gjë do të marrë fund. Universiteti tashmë do të drejtohet nga Bordet e Administrimit, në përbërje të të cilëve do të jenë 7 anëtarë. Katër prej tyre do të zgjidhen nga vetë universiteti, ndërsa tre do të propozohen nga Ministria e Arsimit.

Kjo do të jetë për rastet kur universiteti siguron vetë gjysmën e financimit, kurse kur nuk e siguron atë, Ministria e Arsimit do të emërojë 4 anëtarë të këtij Bordi, duke marrë kështu shumicën drejtuese. Sipas projektligjit të bërë publik nga ''Panorama", "Organi më i lartë administrativ dhe përgjegjës  për përmbushjen e misionit të institucionit të Arsimit të Lartë është Bordi i Administrimit"

Bordi do të menaxhojë financat e universitetit dhe burimet njerëzore, praktikisht gjithçka që ka të bëjë me menaxhimin ekonomik. Sipas të dhënave të projektligjit do të jetë Bordi ai që do të miratojë administratorin e universitetit, ndërsa administratori do të emërojë ndihmësit e tij në fakultete e departamente.

Rektorëve dhe dekanëve u është lënë në dorë vetëm drejtimi akademik i universitetit.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « KOKAINA/Pranvera Ebeling, gruaja që lidhte trafikun Shqipëri-Gjermani
INTERVISTA/Reshat Arbana rrëfen takimin e fundit me Albert Verrinë në spital: E putha në ballë, s'e besoi që isha unë »
Article Logic
Execution time: 0.013921976089478
array(1) { ["section"]=> string(89) "arsimi-i-larte-universiteti-me-borde-administrimi-3-4-anetare-emerohen-nga-ministria-1423" }