Arta Markut dhe Fatjona Memçajt i mbaron mandati në 31 dhjetor, KLP publikon listën me kandidatët për KED, spikat emri i Olsjan Çelës

Publikuar tek: aktualitet, më 17:29 18-11-2020 Arta Markut dhe Fatjona Memçajt i mbaron mandati në 31 dhjetor, KLP publikon listën me kandidatët për KED, spikat emri i Olsjan Çelës Fotomontazh

Këshilli i Lartë i Prokurorisë ka publikuar listën me 18 kandidatët nga Prokuroria e Përgjithshme dhe nga Prokuroritë e Apeleve që do të zëvendësojnë Arta Markun dhe Fatjona Memçajn në Këshillin e Lartë të Drejtësisë.

Markut dhe Memeçajt iu mbaron mandati në 31 dhjetor 2020.

Kandidatët të cilët plotësojnë kushtet dhe kriteret ligjore:

 I) Prokuroria e Përgjithshme

1. Olsian Çela

2. Thoma Jano,

3. Adnan Xholi,

4. Alfred Progonati,

5. Alma Muça,

6. Anila Leka,

7. Kudusi Shahu,

8. Kujtim Luli,

9. Sokol Stojani

II) Prokuroritë e Apeleve

1. Ludovik Dodaj,

2. Moisi Duda,

3. Gjon Fusha,

4. Genti Xholi,

5. Fatjona Memcaj,

6. Arben Qosja,

7. Altin Binaj,

8. Enrik Haxhiraj,

9. Kleanth Zeka

Këshilli i Lartë i Prokurorisë publikon listën e kandidatëve të cilët nuk plotësojnë kushtet dhe kriteret ligjore për t’u përfshirë në shortin për zgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi.

Kandidatët të cilët nuk plotësojnë kushtet dhe kriteret ligjore:

I) Prokuroria e Përgjithshme

1. Arqilea Koça

II) Prokuroritë e Apeleve

1. Alfred Agolli,

2. Rozeta Qirjaqi,

3. Irma Balli,

4. Elvin Gokaj,

5. Edmond Hyka

6. Brahim Dragjoshi

Këta prokurorë nuk plotësojnë kushtin e vendosur në nenin 221/1, gërma “b”, të ligjit nr. 115/2016, “Për organet e qeverisjes së sistemit të drejtësisë”, i ndryshuar.

7. Pelivan Malaj

Ky prokuror nuk plotësojnë kushtin e vendosur në nenin 221/1, gërma “dh”, të ligjit nr. 115/2016, “Për organet e qeverisjes së sistemit të drejtësisë”, i ndryshuar.

Lista me emrat që kanë plotësuar kushtet dhe që nuk kanë plotësuar do t’i dërgohet presidentit Meta, i cili do të organizojë shortin për përzgjedhjen e dy anëtarëve të rinj të KED dhe dy anëtarëve zëvendësues.

Mes kandidatëve spikat Kryeprokurori i Përgjithshëm, Olsian Çela, i cili kërkon një tjetër post në organet e drejtësisë së re. Mësohet se ky i fundit e ka pezulluar procedurën e kandidimit në KLP.

5fb54a38ee19aScreenshot_1.jpg

5fb54a4220236Screenshot_2.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « “Masakra e Krushës, e barabartë me atë të Vukovarit”, Nazarko: Kaseta duhet të ishte talizmani ynë, të shfaqej kudo! Bellanica meriton bust në mes të Prishtinës
Ndërroi jetë nga Covid-19, Meta dekoron boksierin dhe trajnerin e shquar Skënder Kurti: Shembull frymëzimi dhe suksesi për të gjithë sportistët e rinj »
Article Logic
Execution time: 0.013499021530151
array(1) { ["section"]=> string(138) "arta-markut-dhe-fatjona-memcajt-i-mbaron-mandati-ne-31-dhjetor-klp-publikon-listen-me-kandidatet-per-ked-spikat-emri-i-olsjan-celes-228237" }