Arti budist: Anije të mbytura dhe oqeane të bllokuara në trupin e balenave (Foto)

Publikuar tek: kulture-art, më 17:52 08-02-2016 Arti budist: Anije të mbytura dhe oqeane të bllokuara në trupin e balenave (Foto)

Projekti artistik “Gjashtë Balenat” është një nga temat e diplomave të Dizajnit më të bukura që kemi parë ndonjëherë.

Artisti japonez Isana Yamada ka krijuar gjashtë balena në miniaturë duke përdorur resin, një material i tejdukshëm që ngjason me thellësitë e ujit të oqeanit teksa merr formë, ndërsa brenda trupave janë ngrirë trupa anijesh të mbytura mbi rërën e thellësive.

Projekti i titulluar “Samsara” përfaqëson gjashtë dimensionet në kozmologjinë budiste. “Samsara” është sanskritish dhe është termi për ciklin e jetës dhe rilindjes.

translucent-whale-sculptures-samsara-isana-yamada-6.jpg

translucent-whale-sculptures-samsara-isana-yamada-9.jpg

translucent-whale-sculptures-samsara-isana-yamada-1.jpg

translucent-whale-sculptures-samsara-isana-yamada-5.jpg

translucent-whale-sculptures-samsara-isana-yamada-8.jpg

translucent-whale-sculptures-samsara-isana-yamada-11.jpg

translucent-whale-sculptures-samsara-isana-yamada-2.jpg

translucent-whale-sculptures-samsara-isana-yamada-10.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.058228015899658
array(1) { ["section"]=> string(84) "arti-budist-anije-te-mbytura-dhe-oqeane-te-bllokuara-ne-trupin-e-balenave-foto-32065" }