Arti në zi, ndahet nga jeta vokalisti legjendar

Publikuar tek: kulture-art, më 20:44 24-11-2017 Arti në zi, ndahet nga jeta vokalisti legjendar

Është ndarë nga jeta në moshën 96-vjeçare legjenda e muzikës, Jon Hendricks.

Lajmi për vdekjen e tij është konfirmuar për mediat amerikane nga e bija, Aria. 

Stili unik i këngëtarit e ndihmoi që të ngjitej në majat e muzikës botërore dhe shpesh cilësohej si “poet laureat i xhazit”. Ai njihej gjatë viteve të ’50-ta si pjesë e treshes së famshme Lambert, Hendrick dhe Ross. Suksesin më të madh e kishte në karrierën solo kur më së miri shfaqi mjeshtërinë e stilit të vokalit.

 

 

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0074601173400879
array(1) { ["section"]=> string(53) "arti-ne-zi-ndahet-nga-jeta-vokalisti-legjendar-100680" }