Artikulli i Mirror: Shqipëria më e sigurtë se vendet Europiane, problem shoferët e pamësuar me ligjin

Publikuar tek: kulture-art, më 13:18 16-02-2015 Artikulli i Mirror: Shqipëria më e sigurtë se vendet Europiane, problem shoferët e pamësuar me ligjin

"Rear View Mirror" nëpërmjet artikullit të saj me titull "A është e sigurtë të udhëtosh në Shqipëri?" nxjerr në pah sigurinë e vendit duke e krahasuar atë me vendet e tjera europiane. Ja ç'shkruhet në artikullin e Mirror:

"Që prej kthimit të një qëndrimi të zgjatur në Shqipëri dhe publikimit të  udhëzuesit  tim për të vizituar vendin, unë kam qenë duke marrë e-mail-e të rregullta nga lexuesit që duan të dinë më shumë.

Çuditërisht, një nga pyetjet që më është bërë shpesh është  nëse është e sigurt për të udhëtuar në Shqipëri. Unë e pranoj që t’i përgjigjesh  kësaj pyetjeje është pak hutuese.

Përveç një periudhe të shkurtër të trazirave në 1997, Shqipëria nuk ka qenë në konflikt që prej Luftës së Dytë Botërore.

Edhe gjatë periudhës komuniste kur vendi ishte kryesisht i mbyllur për vizitorët jashtë, ishte ende e mundur për të udhëtuar në mënyrë të sigurtë në të gjithë vendin.

Akte të rastësishme dhune janë praktikisht të padëgjuara dhe madje të pazakonta në Shqipëri.

Si gjitha kombet evropiane (me përjashtimin aktual të disa  pjesëve të Ukrainë) Shqipëria është plotësisht e sigurt dhe mikpritëse e turistëve. Për t'iu përgjigjur pyetjeve të caktuara lexues, Shqipëria është e sigurt për fëmijët dhe e sigurt edhe për qentë.

Ju mund të jeni të sigurtë se Shqipëria do të mund të bashkohet me BE në vitet e ardhshme. Arsyeja e vetme që ata janë të vonë për t'u bashkuar është për shkak të çështjeve të korrupsionit jo, të sigurisë.

Në një farë mënyre unë ndjej se Shqipëria është më e sigurt se shumica e vendeve të tjera evropiane. Shqiptarët nuk janë mësuar ptë shohin turistë në vendin e tyre. Kjo nxit një kureshtje të caktuar dhe pyetje për atë që ju jeni duke bërë atje. Kjo pasohet shpesh nga oferta per ndihmë dhe ftesa për pije apo ushqim. Kjo nuk është e pazakontë për vendasit që do të vijnë dhe të thonë “përshëndetje” dhe do sigurohen që ju jeni duke marrë më të mirën e vizitës suaj.

Rreziku më i madh në Shqipëri vjen nga kushtet e vozitjes. Shoferët shqiptarë nuk janë të njohur për durimin e tyre dhe aderimin me ligjin. Por për të qenë e sinqertë ky është një problem në pjesën më të madhe të Ballkanit dhe të Evropës Jugore.

A është e sigurt Shqipëria? Shqipëria është evropiane. Është e sigurt."

A.M/ Newsbomb.al

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.019216060638428
array(1) { ["section"]=> string(104) "artikulli-i-mirror-shqiperia-me-e-sigurte-se-vendet-europiane-problem-shoferet-e-pamesuar-me-ligjin-3514" }