Artisti i Popullit, Pirro Mani feston 83-vjetorin

Publikuar tek: kulture-art, më 15:09 14-04-2015 Artisti i Popullit, Pirro Mani feston 83-vjetorin

Aktori dhe regjisori i njohur i skenës së Teatrit Kombëtar, Pirro Mani feston sot 83-vjetorin.

Pas studimeve në Institutin Shtetëror të Artit Teatror në Moskë ai u kthye në atdhe dhe u emërua regjisor i Teatrit Andon Z. Çajupi në Korçë. Ai numëron mbi 80 shfaqje në skenë dhe shumë çmime, e ndër to është nderuar me çmimin “Artist i Popullit”. 

Disa nga shfaqjet që shënuan  kulmin në karrierën e tij janë: "Gjenerali i ushtrisë së vdekur", “Cuca e maleve",  “Epoka para gjyqit”,  “Fytyra e dytë”, "Arturo Ui", "Nata e 12 -të" , “Prometeu” etj,.

Pritet që në teatrin e Korçës të vihet në skenë një komedi e tij me titull “Perëndeshë e Bukurisë”. Sot artisti jeton bashkë me familjen e tij në New York.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.031009912490845
array(1) { ["section"]=> string(53) "artisti-i-popullit-pirro-mani-feston-83-vjetorin-8706" }