Artisti jep alarmin, shkrihet pas 65 vitesh instituciuoni i artit në Tiranë

Publikuar tek: kulture-art, më 09:32 16-02-2018 Artisti jep alarmin, shkrihet pas 65 vitesh instituciuoni i artit në Tiranë

Artist ii njohur, violinçelisti Arben Skënderi jep alarmin se një prej institucioneve më të rëndësishme të artit në Tiranë rrezikon të shkrihet pas 65 vitesh ekzistencë.

Sipas Skënderit, Cirku i Tiranës do të shkrihet sipas parashikimeve të ligjit të ri për artin dhe do të kalojë në varësi të bashkisë së kryeqytetit.

“Rreth 500 prindër që cdo fundjavë çojnë fëmijët e tyre në Cirkun Kombëtar pas pak kohësh (duke ju referuar draft/ligjit të ri për artin) do duhet t’ju tregojnë fëmijëve të tyre përralla me cirk dhe me personazhe aq të dashura për ta, se Cirku Kombetar pas 65 vitesh po shkon drejt shkrirjes së tij...!”, shkruan artisti, ndërsa poston edhe dokumentet që vërtetojnë këtë lëvizje për fatin e Cirkut Kombëtar.

27973184_10156103648403936_1634130648692240570_n.jpg27752294_10156103640773936_2453593892012287041_n.jpg

27973184_10156103648403936_1634130648692240570_n_copy.jpg

 

28056017_10156103648253936_429173779116784829_n.jpg

27973859_10156103648168936_738647454618881122_n.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.02817702293396
array(1) { ["section"]=> string(81) "artisti-jep-alarmin-shkrihet-pas-65-vitesh-instituciuoni-i-artit-ne-tirane-110429" }