Artisti shqiptar fiton konkursin e artit në Firence, vepra e tij do të vendoset para Pallatit të Drejtësisë

Publikuar tek: kulture-art, më 13:11 04-01-2017 Artisti shqiptar fiton konkursin e artit në Firence, vepra e tij do të vendoset para Pallatit të Drejtësisë

Artisti i njohur Sislej Xhafa ka mposhtur 228 konkurentë nga e gjithë bota dhe  është përzgjedhur fitues i një gare të rëndësishme të organizuar nga Bashkia e Firencës për të drejtat e njeriut.

Xhafa me veprën e tij “J” 14 metra të gjatë, me vlerë monetare 136 mijë euro është shpallur fitues dhe vepra e tij do të vendoset para Pallatit të Drejtësisë përgjatë 2017-ës.

Artisti shqiptar po ashtu është vlerësuar dhe me titullin Akademik Nderi i Shkollës së Arteve të Firences.

sislej2.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.02051305770874
array(1) { ["section"]=> string(112) "artisti-shqiptar-fiton-konkursin-e-artit-ne-firence-vepra-e-tij-do-te-vendoset-para-pallatit-te-drejtesise-64577" }