Asistentja e “Amazon” (nuk) i përgjigjet pyetjes nëse spiunon përdoruesit te CIA (Video)

Publikuar tek: bota, më 17:04 09-03-2017 Asistentja e “Amazon” (nuk) i përgjigjet pyetjes nëse spiunon përdoruesit te CIA (Video)

Publikimi i mbi 8 mijë dokumenteve sekrete të CIA nga Wikileaks, të cilat janë vetëm një pjesë e vogël e dokumenteve që pritet të publikohen në vijim, ka zbuluar se CIA zotëron një arseanl më madh programesh për të spiunuar këdo.

Duket se CIA është e aftë të përgjojë përmes çdo pajisje elektronike, smartfonë iPhone, Android, televizorë smart madje edhe përmes modeleve të reja të automjeteve.

Publikimi i pjesës së parë nga Wikileaks i quajtur “Viti Zero”, ka nxitur dikutime të shumta rreth privatësisë në rrjetet sociale, shkruan Newsbomb.al.

Së fundmi një video e frikshme tregon sesi asistentja inteligjente e Amazon, Alexa, nuk i përgjigjet pyetjes nëse “spiunon përdoruesin për NSA”.

Pajisja që i përgjigjet çdo pyetje tjetër, dhe në rastin kur nuk e di si të përgjigjet thotë se “nuk di si të përgjigjet”, kur pyetet nëse punon për CIA apo NSA, kjo pajisje nuk jep asnjë përgjigje por thjkeshtë fiket automatikisht, shkruan Newsbomb.al.

Ndiqni videon më poshtë:

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Sulm i tmerrshëm terrorist, 26 të vdekur, mes tyre 7 fëmijë
Donald Tusk rizgjidhet president i Këshillit të Europës »
Article Logic
Execution time: 0.01170802116394
array(1) { ["section"]=> string(88) "asistentja-e-amazon-nuk-i-pergjigjet-pyetjes-nese-spiunon-perdoruesit-te-cia-video-71348" }