Asteroid që do shkatërojë Tokën? Asgjë për t'u shqetësuar

Publikuar tek: bota, më 17:06 11-12-2015 Asteroid që do shkatërojë Tokën? Asgjë për t'u shqetësuar

Një asteroid plot 2.4 kilometra i gjatë është në një trajektore të afërt me Tokën. Lajmi se asteroid SD220 do të përplaset me Tokën dhe do të shfarrosë një kontinent të tërë duke shkakuar edhe shpërthimin e qindra vullkaneve njëkohësisht apokalipsin, është përhapur masivisht në media të ndryshme.

Megjithatë nuk rezulton e vërtetë që Nasa të ketë thënë se asteroidi do të përplaset me Tokën. Ajo që Nasa ka thënë lidhur me këtë asteroid është kursi i tij i afërt me tokën, rreth 10 milionë kilometra larg, si edhe qindra mijëra asteroidë të tjerë. I vetmi "shqetësim" është rrëshkitja “Yarkovsky”, fenomeni që do ta bënte këtë asteroid të afrohej më pranë tokës, por sërish disa miliona kilometra larg duke bërë që mediat të aludojnë se ky trup qiellor kaq i madh do mund të shkaktojë ndryshime në fushën gravitacionale të Tokës, duke nxitur fenomene natyrore si tërmete dhe vullkane. Mundësia që një gjë e tillë të ndodhë është shumë e vogël.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.068197011947632
array(1) { ["section"]=> string(62) "asteroid-qe-do-shkateroje-token-asgje-per-t-u-shqetesuar-27529" }