Asteroidi gjigand do i afrohet shumë planetit Tokë nesër, ja për çfarë duhet të kini kujdes

Publikuar tek: bota, më 23:31 16-12-2017 Asteroidi gjigand do i afrohet shumë planetit Tokë nesër, ja për çfarë duhet të kini kujdes

Një asteroid gjigand i quajtur Phaethon ditën e nesërme pritet t’i afrohet shumë planetit Tokë.

Konfirmimi ka ardhur nga Agjencia Amerikane e Hapësirës (NASA) e cila ka specifikuar se asteroid në fjalë nesër do të jetë në një distancë të barabartë me atë Hënës me Tokën.

Me një diametër prej rreth 5 km, Phaethon është asteroidi i tretë më i madh që i kalon pranë Tokës dhe klasifikohet si 'potencialisht i rrezikshëm’.

Me një diametër prej rreth 5 km, asteroidi është quajtur Phaethon, duke marrë emrin e një zoti mitologjik grek që shkaktonte vazhdimisht zjarre, shkruan The Sun.

Por ndryshe nga emri i tij, asteroidi Phaethon nuk ka gjasa të shkatërrojë planetin tone dhe ta vërë atë në flakë.

Sipas shkencëtarëve të NASA në momentin e kalimit të tij, të vetmet probleme që mund të shfaqen do të jenë disa shkëputje të vogla të valëve satelitore. /Newsbomb.al.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Protesta masive në Izrael, 4 palestinezë të vdekur, disa të plagosur
Aksident tragjik në Angli, përplasje si nëpër filma në Birmingam, 6 të vdekur (FOTO) »
Article Logic
Execution time: 0.012590169906616
array(1) { ["section"]=> string(97) "asteroidi-gjigand-do-i-afrohet-shume-planetit-toke-neser-ja-per-cfare-duhet-te-kini-kujdes-103355" }