Asteroidi i frikshëm në formë kafke po vjen sërish drejt Tokës

Publikuar tek: bota, më 17:10 27-12-2017 Asteroidi i frikshëm në formë kafke po vjen sërish drejt Tokës

Një asteroid i frikshëm në formën e një kafke pritet t’i afrohet Tokës gjatë vitit 2018.

Asteroidi i emëruar “2015 TB145” fluturoi për herë të fundit rreth 480 mijë kilometra nga Toka në 31 tetor të 2015-ës, dhe sipas atronomëve tashmë po kthehet sërish.

Asteroidi është relativisht i vogë, rreth 20 metra në diametër. Por forma e ngjashme me një kafkë dhe ngjyra e zezë e thellë që nuk reflekton dritë i kanë dhënë famën e keqe. Ndaj ka marrë edhe emrin “Asteroidi Halloween”.

Megjithëse Nasa e kategorizon këtë asteroid si “potencialisht të rrezikshëm”, pritet që edhe gjatë këtij kalimi pranë Tokës të mos paraqesë rrezik për njerëzimin. /Newsbomb.al

wegf3wg34g34g.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Arrestohen dy gazetarët që po raportonin masakrën mbi civilët myslimanë në Mianmar
Shpërthim i fuqishëm në Shën Petersburg, të paktën 14 të plagosur »
Article Logic
Execution time: 0.011481046676636
array(1) { ["section"]=> string(69) "asteroidi-i-frikshem-ne-forme-kafke-po-vjen-serish-drejt-tokes-104558" }