Astrofizikantja 24 vjeçare në listën e 100 njerëzve që do të kolonizonjë planetin Mars

Publikuar tek: bota, më 16:23 17-02-2015 Astrofizikantja 24 vjeçare në listën e 100 njerëzve që do të kolonizonjë planetin Mars

Maggie Lieu zbuloi dje se ajo ishte në listën e 100 vullnetarëve për misionin e ngritjes së një kolonie në planetin e kuq.

Nga 202.586 kandidatëm, vetëm 100 do të jenë astronautët e ardhshëm për misionin që në qoftë se rezulton i suksesshëm do të jetë një nga arritjet më të guximshme në historinë njerëzore.

Në mes të 100 të përzgjedhurve për misionin pa kthim pas, është edhe 24 vjeçarja Maggie, studente në Universitetin e Birminghamit.

Së bashku me 50 burra dhe 49 gra të tjera, ajo është përzgjedhur për të shpenzuar dekadën tjetër për të mësuar çdo gjë që ajo ka nevojë të dijë për të jetuar në planetin e kuq si pjesë e projektit “Mars One.”

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013010025024414
array(1) { ["section"]=> string(91) "astrofizikantja-24-vjecare-ne-listen-e-100-njerezve-qe-do-te-kolonizonje-planetin-mars-3655" }