Astronomët gjejnë një planet gjigand në buzë të sistemit tonë diellor

Publikuar tek: bota, më 14:23 15-12-2015 Astronomët gjejnë një planet gjigand në buzë të sistemit tonë diellor

Një grup astronautësh mund të kenë gjetur planetin për të cilin është shpekuluar vite të tëra, “Planetin X”.

Nëse është kështu, planeti është 1.5 herë më i madh se Toka dhe ndodhet në buzë të sistemit tonë diellor. Zbulimi është bërë nga një grup astronomësh nga Suedia dhe Meksika, të cilët pretendojnë se kanë gjetur diçka të pa vënë re më parë.

Gjatë publikimit të tyre në revistën shkencore, ata e cilësojnë trupin “një burim i ri i një trupi të zi”, ndërsa më pas thuhet se ky objekt nuk mund të jetë një yll i zakonshëm.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.018368005752563
array(1) { ["section"]=> string(75) "astronomet-gjejne-nje-planet-gjigand-ne-buze-te-sistemit-tone-diellor-27822" }