Astronomët konfirmojnë ekzistencën e "Planetit 9", të “vjedhur” nga një tjetër sistem diellor

Publikuar tek: bota, më 21:28 02-06-2016 Astronomët konfirmojnë ekzistencën e

Një grup astronomësh kanë konfirmuar ekzistencën e një planeti të nëntë që ndodhet në pjesën më të largët të sistemit tonë diellor.

Gjatë një konference,  Alexander Mustill, nga Universiteti i Louisianës, beson se rreth 4.5 miliard vite më parë Planeti 9, u tërhoq nga forca gravitacionale e diellit tonë, duke e shkëputur prej yllit të tij, e duke e bërë që prej sasaj kohe pjesë të sistemit tonë diellor.

“Planeti 9 mund të jetë “shtyrë” nga planetet e tjera dhe kur përfundoi me një orbitë tepër të largët për yllin e tij mund të jetë “vjedhur” nga dielli ynë”, shpjegon ai.

Por sipas astrofizikantit Daniel Ëhitmire planeti 10 herë më i madh se Toka, mund të shkaktojë stuhi kometash, asteroide dhe sfera të akullta drejt planetit tonë, teksa kryen orbitën 20,000 vjeçare rreth diellit.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011667013168335
array(1) { ["section"]=> string(94) "astronomet-konfirmojne-ekzistencen-e-planetit-9-te-vjedhur-nga-nje-tjeter-sistem-diellor-42275" }