Astronomët: Mund të kemi gjetur prova se universet paralele ekzistojnë

Publikuar tek: bota, më 21:47 15-10-2019 Astronomët: Mund të kemi gjetur prova se universet paralele ekzistojnë Foto ilustruese

Universet paralele prej vitesh kanë qenë frymëzim për filmat fantashkencë, por sipas disa astronomëve, nuk përjashtohet mundësia që të ekzistojnë.

Ajo që provokoi idenë e ekzistencës së multiversit është një “zonë e ftohtë” të cilën dy shkencëtarë e kanë monitoruar për një kohë të gjatë.

Kjo zonë masive e ftohtë, rreth 1.8 milion kilometra nga njëri skaj në tjetrin, ka nxitur teorinë se pikërisht këtu, dy universe janë përplasur me njëra-tjetrën. Kjo “përplasje” mund të jetë edhe përgjigja pse në këtë zonë të universit mungojnë mijëra e mijëra galaktika.

“Nuk mund të themi me siguri se çfarë e ka shkaktuar këtë zonë, ku temperaturat janë më të ulëta se në pjesën tjetër të universit. Por ka edhe shpjegime ekzotike, ku më interesante nga të gjitha është ajo se zona e ftohtë është krijuar nga përplasja e universit tonë me një univers fluskë,” thotë autori i studimit Ruari Mackenzie.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01292085647583
array(1) { ["section"]=> string(76) "astronomet-mund-te-kemi-gjetur-prova-se-universet-paralele-ekzistojne-182205" }