Aurela Anastasi ua bën të qartë ambasadorëve: Unë pedagoge…të flas ulur dhe shkurt për Kushtetutën? E kam të pamundur

Publikuar tek: politike, më 17:11 04-12-2015 Aurela Anastasi ua bën të qartë ambasadorëve: Unë pedagoge…të flas ulur dhe shkurt për Kushtetutën? E kam të pamundur Aurela Anastasi

Ekspertja e Kushtetutës, Aurela Anastasi ka qenë se bashku me ambasadorët e vendeve të huaja në Tiranë, teksa ka folur për ndryshimet e pritshme të Kushtetutës, për të përmbushur Reformën në Drejtësi.

Por me shaka ajo u ka thënë atyre se nuk mund të flasë shkurt për Kushtetutën, që me sa duket kërkon shumë ndryshime.

Anastasi, pranë të cilës ishte ambasadori i Gjermanisë Hoffman dhe ai i SHBA-ve, Lu, tregoi ndryshimet që priten, ose së paku pikat ku ka nevojë për ndryshime.

“Unë pedagoge 28 vjet, të flas ulur dhe shkurt e kam të pamundur…’’, u tha Anastasi-ambasadorëve

 “Ku do synojmë ne?Në garantimin e pavarësisë institucionale, rritjen e efektivitetit. Një ligj të ri, apo ndryshim të ekzistuestë Gjykatës Kushtetuese? Ne presim organizmin më të mirë, procedurë, drejtësi kushtuetuese, rritjen e zbatimit të vendimeve, rritjen e besimit të publikut dhe efektivitetin e aktivitetit të administratës të gjykatës’’, tha Anastasi.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0093040466308594
array(1) { ["section"]=> string(121) "aurela-anastasi-ua-ben-te-qarte-ambasadoreve-une-pedagoge-te-flas-ulur-dhe-shkurt-per-kushtetuten-e-kam-te-pamundur-26958" }