Australia goditet nga stuhia, mijëra shtëpi të shkatërruara

Publikuar tek: bota, më 11:46 25-05-2020 Australia goditet nga stuhia, mijëra shtëpi të shkatërruara

Australia Perëndimore është përfshirë nga një stuhi prej dy ditësh. Një stuhi e tillë ndodh një herë në një dekadë.

Sipas ‘stuff’ me qindra pemë janë rrëzuar, 62 mijë banesa kanë mbetur pa energji elektrike, ndërsa erërat e forta kanë shkatërruar 15,000 shtëpi.

Zonat turistike Margaret River dhe Dunsborough gjithashtu u prekën ndjeshëm nga ndërprerjet e energjisë. Ndërkohë në vendet që ka prekur stuhia është ndërprerë edhe mësimi. Sakaq, nuk janë raportuar viktima apo të lënduar.

1653.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0096840858459473
array(1) { ["section"]=> string(65) "australia-goditet-nga-stuhia-mijera-shtepi-te-shkaterruara-207710" }