Australia njeh Jeruzalemin Perëndimor si kryeqytet të Izraelit

Publikuar tek: bota, më 16:12 15-12-2018 Australia njeh Jeruzalemin Perëndimor si kryeqytet të Izraelit

Pas SHBA-së, Australia ka njohur Jeruzalemin Perëndimor si kryeqytet të të Izraelit.

Ndërsa për Jeruzalemin Lindor, kryeministri australian është shprehur se do ta njohë shumë shpejt.

Një ambasadë e Australisë nuk është hapur akoma në Jeruzalem , por pritet të hapet në Tel Aviv.

Çështja e Izraelit ka qenë mjaft e diskutuar gjatë kësaj periudhe, pasi presidenti Donald Trump vitin e kaluar deklaroi se vendi i tij njeh Jeruzalemin si kryeqytet dhe jo Tel Aviv.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Ceremoni madhështore, përurohet nëndetësja e parë braziliane me teknologji franceze
Bie nga kamioni, humb jetën pasagjeri »
Article Logic
Execution time: 0.01289701461792
array(1) { ["section"]=> string(69) "australia-njeh-jeruzalemin-perendimor-si-kryeqytet-te-izraelit-145265" }