Austria ndalon vendosjen e perçes në vendet publike

Publikuar tek: bota, më 17:08 31-01-2017 Austria ndalon vendosjen e perçes në vendet publike

Austria ka ndaluar përfundimisht vendosjen e perçes në vendet publike, si gjykata apo shkolla si dhe po shqyrton gjithashtu mundësinë e masave për punonjësit shtetërorë, që mbajnë në vendet e punës shami koke e simbole të tjera fetare.

Lëvizja e ekzekutivit shihet si përpjekje për t’i bërë ballë rritjes së Partisë së Lirisë nga ekstremi i djathtë, kandidati i së cilës për pak do t’i fitonte zgjedhjet presidenciale të muajit të kaluar.

Vet koalicioni i qendrës gati sa nuk u shemb javën që shkoi prej krizës së negociatave mbi drejtimin që duhet të marrë qeveria në të ardhmen. Në paketën e reformave, ndalimit të “burkës” dhe “nikabit” islamik i janë kushtuar vetëm dy rreshta.

 Në vendim theksohet angazhimi ndaj një shoqërie të hapur, që presupozon gjithashtu edhe hapje të komunikimit. Për këtë arsye mbulimi i fytyrës në vendet publike bie ndesh me këtë lloj të menduari, duke u ndaluar rreptësisht. 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.023228168487549
array(1) { ["section"]=> string(57) "austria-ndalon-vendosjen-e-perces-ne-vendet-publike-67253" }