Austria ndalon vendosjen e perçes në vendet publike

Publikuar tek: bota, më 18:08 31-01-2017 Austria ndalon vendosjen e perçes në vendet publike

Austria ka ndaluar përfundimisht vendosjen e perçes në vendet publike, si gjykata apo shkolla si dhe po shqyrton gjithashtu mundësinë e masave për punonjësit shtetërorë, që mbajnë në vendet e punës shami koke e simbole të tjera fetare.

Lëvizja e ekzekutivit shihet si përpjekje për t’i bërë ballë rritjes së Partisë së Lirisë nga ekstremi i djathtë, kandidati i së cilës për pak do t’i fitonte zgjedhjet presidenciale të muajit të kaluar.

Vet koalicioni i qendrës gati sa nuk u shemb javën që shkoi prej krizës së negociatave mbi drejtimin që duhet të marrë qeveria në të ardhmen. Në paketën e reformave, ndalimit të “burkës” dhe “nikabit” islamik i janë kushtuar vetëm dy rreshta.

 Në vendim theksohet angazhimi ndaj një shoqërie të hapur, që presupozon gjithashtu edhe hapje të komunikimit. Për këtë arsye mbulimi i fytyrës në vendet publike bie ndesh me këtë lloj të menduari, duke u ndaluar rreptësisht. 

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013129949569702
array(1) { ["section"]=> string(57) "austria-ndalon-vendosjen-e-perces-ne-vendet-publike-67253" }