Austrialia pas tërheqjes së SHBA: Turp, shpresojmë që TPP të funksionojë

Publikuar tek: bota, më 22:32 24-01-2017 Austrialia pas tërheqjes së SHBA: Turp, shpresojmë që TPP të funksionojë

Vendet e Azisë dhe Paqësorit, që shpresojnë të krijojnë një zonë rajonale tregtare si pjesë e një marrëveshjeje tregtare, deklaruan sot se do ta përmbushin marrëveshjen pavarësisht largimit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, pasi presidenti amerikan, Donald Trump u shpreh  se Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të tërhiqen nga marrëveshja tregtare  e TPP-së.

“Kryeministri japonez, Shinzo Abe do të bisedojë drejtpërdrejt me presidentin amerikan, Donald Trump në lidhje me marrëveshjen e TPP-së në një takim të ardhshëm”, sipas zëdhënësit të qeverisë, Yoshihide Suga.

Ministri australian i Tregtisë, Steve Ciobo tha se tërheqja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës ishte një turp i madh, por jo i papritur, duke shtuar se ishte i interesuar të shikojë nëse një TPP i 12 kombeve, minus një mund të funksionojë.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Arrestohet në Gjermani bashkëpunëtori i shqiptarit që do sulmonte Vjenën
7-vjeçarja nga Aleppo i shkruan Trump, ja letra prekëse që përloti botën »
Article Logic
Execution time: 0.013599872589111
array(1) { ["section"]=> string(76) "austrialia-pas-terheqjes-se-shba-turp-shpresojme-qe-tpp-te-funksionoje-66560" }