Avioni përplaset me helikopterin në Everest, 3 të vdekur dhe 4 të plagosur

Publikuar tek: bota, më 12:00 14-04-2019 Avioni përplaset me helikopterin në Everest, 3 të vdekur dhe 4 të plagosur

Tre persona humbën jetën dhe 4 të tjerë kanë mbetur të plagosur pasi një avion i vogël pasagjerësh u përplas me një helikopter të parkuar në aeroportin e vetëm në rajonin Everest të Nepalit të dielën, thanë zyrtarët.

Ngjarja ndodhi ndërsa avioni, Summit Air, ishte nisur nga aeroporti Tenzing-Hillary, përpara se të përplasej me një helikopter që ndodhej në pistë, ka bërë të ditur një zëdhënës i policisë, Raj Kumar Chhetri.

Në aksident humbën jetën një prej pilotëve dhe një polic, ndërsa një tjetër ndërroi jetë në spitalin e Katmandusë.

Të dyja janë kompani private ajrore që kujdesem për turistët në zonat e largëta të Nepalit.

Pas rrëzimit, autoritetet pezulluan shërbime në aeroportin Tenzing Hillary në Lukla, portë për në malin Everest.

Aeroporti shpesh quhet si më i rrezikshmi në botë për shkak të pistës së shkurtër dhe qasjes së vështirë.

WireAP_94581cc95e454733ab61d8ad815ad05d_16x9_992.jpg

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012364864349365
array(1) { ["section"]=> string(80) "avioni-perplaset-me-helikopterin-ne-everest-3-te-vdekur-dhe-4-te-plagosur-160389" }