Avokati i Popullit: Ka shkelje të të drejtave të gardianëve, të rritet numri i policëve në burgje

Publikuar tek: aktualitet, më 13:33 21-04-2015 Avokati i Popullit: Ka shkelje të të drejtave të gardianëve, të rritet numri i policëve në burgje

Avokati i Popullit Igli Totozani  i ka rekomanduar Drejtorisë së Burgjeve të rrisë numrin e policëve për shkak të mbipopullimit të burgjeve.

Avokati i Popullit tha gjithashtu se policët aktualë kanë 6 vjet pa uniforma, ndërsa nuk trajtohen me ushqim falas prej rreth 9 vitesh gjë që rëndon ekonominë e tyre.

“Të rritet numri i policëve të burgjeve. Policët në burgje 6 vjet pa uniforma dhe janë pa ushqim falas prej rreth 9 vjetësh. Mosdhënia e ushqimit rëndon gjendjen ekonomike. Nuk paguhet leja vjetore e pakryer për nevoja pune. Vjetërsia e punonjësve të burgjeve në punë nuk paguhet. Të merren masa për ndryshimin e situatës. Policët e burgjeve të trajtohen si policët e rendit”, thekson AP në reagimin e tij pas ankesës së një grupi policësh të burgjeve.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Lezhë, 50 familje të Torovicës largohen drejt BE-së
Aksident në minierën e Bulqizës, një i vdekur dhe një i plagosur »
Article Logic
Execution time: 0.0079259872436523
array(1) { ["section"]=> string(100) "avokati-i-popullit-ka-shkelje-te-te-drejtave-te-gardianeve-te-rritet-numri-i-policeve-ne-burgje-9328" }