Aylan, Ghalib dhe Rehana Kurdi varrosen në qytetin e tyre të lindjes, Kobane

Publikuar tek: bota, më 11:57 04-09-2015 Aylan, Ghalib dhe Rehana Kurdi varrosen në qytetin e tyre të lindjes, Kobane

Dy fëmijët Aylan, Ghalib dhe nëna e tyre Rehana Kurdi, vdekja e të cilëve tronditi mbarë botën, janë varrosur ditën e sotme në qytetin e tyre të lindjes, Kobane.

COC6eAYUAAEan6l.jpgTre arkivolët me trupat e pajetë kaluan rret një orë më parë kufirin midis Turqisë në qytetin e Surucit dhe mbërritën në Kobane ku qindra banorë vendas kanë pritur mes lotësh dhe të tronditur teksa i kanë dhënë lamtumirën e fundit fqinjëve vë tyre.

asdasd12.jpg

Ata u varrosën në të njëjtin qytet nga u munduan të largohen para disa muajsh, por humbën jetën në mënyrë tragjike duke u përpjekur të kalojnë kufirin detar midis Turqisë dhe Greqisë.

asdff23.jpgFamilja kishte si synim të bashkohej me të afërmit e tyre në Kanada.

CODEmTsWoAApgtn.jpgKur e pyetën Aylanin e vogël se përse dëshironte të shkonte në Europë, ai tha se donte që dhëmbi që i kishte rënë do t’i dilte sërish në Europë, ndërsa sipas disa mediave perëndimore, shteti i Kanadasë e kishte identifikuar familjen si azilantë ekonomik dhe i kishte mohuar qëndrimin pa shkuar ende aty.

CN-Yu9LUAAANvZx.jpg

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012963056564331
array(1) { ["section"]=> string(80) "aylan-ghalib-dhe-rehana-kurdi-varrosen-ne-qytetin-e-tyre-te-lindjes-kobane-19949" }