B-52, një makineri e frikshme lufte, ja sa municione mund të mbajë

Publikuar tek: bota, më 16:04 29-06-2015 B-52, një makineri e frikshme lufte, ja sa municione mund të mbajë

Avioni luftarak B-52 është padyshim simboli i forcës së qiejve amerikan. Kur B-52 Stratofortess u bë operacional, askush nuk e kishte imagjinuar se avioni mund të mbetej në shërbim për 100 vitet e ardhshme.

Ndërsa sot ky avion është në qendër të vëmendjes së Forcave Ajrore Amerikane.

Një Boeing B-52 Stratofortess mund të mbajë:

8 raketa AGM-84 Harpoon

4 raketa AGM-142 Raptor

51 bomba 500-kile

30 bomba 1000-kile

20 raketa AGM-86C konvencionale (CALCM)

12 armë të rënda ajër-tokë

12 municione të drejtpërdrejta për sulm (JDAM)

16 municione me trajektore të vetëkorrigjueshme (WCMD)

SHBA-të kanë rreth 650 fortesa ajrore B-52 por edhe pse i fundit u prodhua në vitin 1962, Forcat Ajrore kanë ndërmend t’i përdorin deri në 2040-ën. Avioni mund të përdoret edhe si transportues i dronëve, raketave hapësinore, raketa cruise madje dhe bomba bërthamore.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0084919929504395
array(1) { ["section"]=> string(70) "b-52-nje-makineri-e-frikshme-lufte-ja-sa-municione-mund-te-mbaje-14899" }