Baba për herë të parë, zbulohet kuptimi i veçantë i emrit të vajzës së Granit Xhakës

Publikuar tek: showbiz-lifestyle, më 07:16 09-10-2019 Baba për herë të parë, zbulohet kuptimi i veçantë i emrit të vajzës së Granit Xhakës

Dy ditë më parë Leonita dhe Granit Xhaka u bënë prindër për herë të parë me ardhjen në jetë të vajzës së tyre.

Dje, Leonita zbuloi edhe emrin e veçantë të vajzës të cilën e kanë quajtur Ayana.

Por cila është domethënia e këtij emri mjaft të veçantë?

Ayana është një emër indirekt Kur’anor për vajzat që nënkupton një vajzë e cila ka sy të mëdhenj dhe që është e mprehtë. Rrjedh nga rrënja (sytë) AIN-Y-N, e cila përdoret në shumë vende islame.

Ndërkohë, në kulturën etiopiane, i njëjti emër nënkupton një ‘lule të bukur’.

Screenshot_2-24-768x627.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.022254943847656
array(1) { ["section"]=> string(90) "baba-per-here-te-pare-zbulohet-kuptimi-i-vecante-i-emrit-te-vajzes-se-granit-xhakes-181320" }