Banorët nën tension, një vullkan shpërthen 14 herë brenda natës në Meksikë

Publikuar tek: bota, më 15:01 05-10-2019 Banorët nën tension, një vullkan shpërthen 14 herë brenda natës në Meksikë

Popocatepetl, një nga vullkanet më aktivë në Meksikë, shpërtheu 14 herë brenda një nate këtë javë.

Agjensia e katastrofave natyrore në Meksikë, vuri re shpërthimet vullkanike pas mesnatës të së mërkurës. Këto shpërthime vazhduan nga ora 1 e mëngjesit deri në orën 7:15 të mëngjesit.

Sipas ‘Agjensisë së ndalimit të katastrofave’ në Meksikë, shpërthimet e njëpasnjëshme u pasuan edhe nga shpërthime tӕ tjera.

Qendra raportoi se nga këto shpërthime kanë dalë avuj, gazra dhe sasi të vogla hiri. Tesa ka lajmëruar.

Qendra e “Trafikut Vullkanik”, ka dhënë alarmin që banorët të qëndrojnë larg zonës ku ndodhet vullkani dhe të rrinë në gadishmëri.

Vullkani i cili ndodhet në Meksikën qendrore, midis shteteve të Morales dhe Puebla, ka qënë jo aktiv për shekuj me rradhë, që nga shpërthimi i tij në vitin 1994. Që prej atëherë, gjëmimet e tij janë bërë pjesë e përditshme e banorëve të zonës.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013120174407959
array(1) { ["section"]=> string(80) "banoret-nen-tension-nje-vullkan-shperthen-14-here-brenda-nates-ne-meksike-180908" }