Barack Obama vizitë historike në Hiroshimë: Vizita ime është prova që edhe plagët më të rënda mund të shërohen

Publikuar tek: bota, më 10:05 27-05-2016 Barack Obama vizitë historike në Hiroshimë: Vizita ime është prova që edhe plagët më të rënda mund të shërohen

Presidenti i Steteve të Bashkuara të Amerikës, Barack Obama ka vizituar sot Hiroshimën duke u bërë kështu presidenti i parë zyrtarë që shkon në Hiroshima pas bombardimeve të 1954-ës, ku është hedhur bomba e parë atomike në botë.

Obama vendosi kurorë lulesh në monumentin ku flaka e përhershme i përkujton njerëzit e vrarë në Hiroshimë.

“Nuk jam këtu për të kërkuar falje, por për të ndëruar viktimat e Luftës së Dytrë Botërore. Në 71 vjet bota ka ndryshuar përgjithnjë. Vizita ime është prova që edhe plagët më të rënda mund të shërohen. Ne synojmë një botë të lirë dhe pa armë bërthamore” ka thënë Obama.

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.015779972076416
array(1) { ["section"]=> string(115) "barack-obama-vizite-historike-ne-hiroshime-vizita-ime-eshte-prova-qe-edhe-plaget-me-te-renda-mund-te-sherohen-41633" }