Bardhi: Presidenti Meta të bëjë atë që po bën, jemi në tentativë të pastër grushti shteti

Publikuar tek: politike, më 21:18 18-02-2020 Bardhi: Presidenti Meta të bëjë atë që po bën, jemi në tentativë të pastër grushti shteti Sekretari i Përgjithshëm i PD Gazment Bardhi

Sekretari i Përgjithshëm i PD Gazment Bardhi thotë se Presidenti Meta duhet të ndalojë tentativën për grusht shteti.

I ftuar në studion e “ABC Neës”, Bardhi tha se Presidenti nuk ka ndërrmarë asnjë veprim që i tejkalon kompetencat e tij Kushtetuese dhe se sipas tij i vetmi që është në paligjshmëri, është Rama.

Presidenti duket se nuk ka më asnjë kompetencë në dorë, do të shpërndajë Parlamentin. Çfarë mekanizmi ka mbetur që kërkesa e presidentit që kundërshton këto emërime në Parlament, të ketë vlerë?

Bardhi: Jemi në një tentativë pastër të një grushti njerëzish për të bërë grusht shteti. Presidenti i Republikës nuk ka ndërrmarë asnjë veprim që i tejkalon kompetencat e tij Kushtetuese. Ai që është në paligjshmëri dhe veprime kriminale është Edi Rama. Jam i bindur që Presidenti do të respektojë Kushtetutën.

Çfarë ka në dorë presidenti?

Bardhi: Duhet të bëjë këtë që bo bën. Qeveria ka kërkuar një opinion te Komisioni i Venecias. Në një njëjtën kohë që kur kërkon opinionin qeveria kryen një veprim të turpshëm, duke miratuar ndryshimet në ligj që e bën fakt të kryer puçin që tentoi ti ngrinte Presidentit.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0075418949127197
array(1) { ["section"]=> string(94) "bardhi-presidenti-meta-te-beje-ate-qe-po-ben-jemi-ne-tentative-te-paster-grushti-shteti-195680" }