Basha flet për herë të parë pas “tradhtisë” në Kuvend: E sotmja, një ogur i keq

Publikuar tek: politike, më 21:04 09-09-2017 Basha flet për herë të parë pas “tradhtisë” në Kuvend: E sotmja, një ogur i keq

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha në dalje të seancës plenare ku u zgjodh kreu i r ii Kuvendit, Gramoz Ruçi, ka folur para  ish të përndjekurve politikë që portestonin kundër Gramoz Ruçit në krye t Kuvendit.

Para qytetarëve Basha tha se ajo që ndodhi ditëne s otme na obligon që të punojmë akoma dhe më shumë në luftën kundër komunizmit.

 “Në këtë ditë ku së bashku me nderimin ​dhe kujtimin e martirëve të kryengritjes së Posribës, mblidhemi jo vetëm për të vendosur së bashku por edhe për të luftuar së bashku që e djeshmja të mos rikthehet më kurrë si e nesërmja.

Kjo ditë rëndon dyfish sot kur në parlamentin e dalë nga droga, krimi dhe korrupsioni, u mor vendimi për të zgjedhur jo thjeshtë dhe vetëm, pinjollin e fundit të diktaturës në Ministrinë e Brendshme dhe të Sigurimit të Shtetit, por po kështu për të sfiduar aspiratën e çdo shqiptari dhe shqiptareje të ndershme për një republikë të pastër nga droga, nga krimi dhe nga korrupsioni”,  u shpreh Basha.

“Edi Rama për katër vite ia doli ta kthejë Shqipërinë në kolumbinë e Europës. Ai erdhi në pushtet në aleancë me krimin dhe qeveris në aleancë me krimin. Ai zhvilloi zgjedhjet e 25 Qershorit në aleancë të pandërprerë me krimin dhe sot maxhoranca e tij në këtë Kuvend, nuk është maxhoranca e qytetarëve shqiptarë por është maxhoranca më fiktive sepse është maxhoranca e aleancave me krimin”, tha Basha.

Më tej Lulzim Basha ka shtuar se në seancë PD votoi kundër, është e cilëson provokim të ndjenjave të qytetarve vendosjen e Fatmir Xhafajt në krye të Ministrisë së Brendëshme dhe Gramoz Ruçin në krye të Kuvendit.

“Ne votuam sot kundër përzgjedhjes së Edi Ramës, vendimit të tij për të provokuar kujtimin dhe gjakun e katër martirëve të 2 Prillit dhe qindra qytetarëve të Shkodrës, të plagosur nga armët e zjarrit të bishës komuniste teksa po jepte shpirt. Votuam kundër përzgjedhjes së Edi Ramës për të provokuar qindra, mijëra të përndjekur politikë, njerëz të cilët akoma nuk kanë marrë atë që meritojnë nga kjo republikë e përdhosur nga krimi i ngritur në piedestal. Ne votuam kundër vazhdimësisë së aleancës me krimin që materializohet sot me vendosjen në karrigen e kryetarit të Kuvendit të një njeriu, i cili prej vitit 2005 nuk lejohet të shkelë në tokën amerikane për shkak të lidhjeve të tij me krimin e organizuar dhe narkotrafikun. Ne votuam kundër se PD ka qenë është dhe do të jetë zëri i fuqishëm i mbrojtjes së të drejtave të të përndjekurve politikë. E së bashku me krenarinë që jemi një parti e lindur nga sakrifica juaj, dua të zotohem këtu para çdo të përndjekuri politik se lufta për të drejtat tuaja, se lufta për të nderuar kujtimin e sakrificës suaj, do të vazhdojë çdo ditë, çdo minutë e çdo sekondë”, tha kryetari PD-së, Lulzim Basha.

Para ish-të përndjekruve politik të rgjimit komunist, Basha shtois e votimi ditën e sotme është një ogur i keq për Shqipërinëpër atë se çfarë mund të bëjë Rama.

“E sotmja është një ogur i keq por asgjë të re nuk mund të ketë me Edi Ramën dhe aleancën e tij me krimin. E keqja do të vijë duke u shtuar, por laku në fytin e të keqes do të vijë duke u ngushtuar, sepse shqiptarët janë të vendosur të ndërtojnë një aleancë jo me krimin, por me vlerat krah për krah me të përndjekurit me pronarët, me rininë, me biznesin e vogël, me fermerët dhe të gjithë shqiptarët e ndershëm. Do t’i prij kësaj beteje deri në përmbushjen e kësaj aspirate popullore. Largimi një herë e mirë e të keqes që kërcënon rikthimin e vizave, që ka ndaluar dhe bllokuar integrimin, që ka degdisur qindra e mijëra shqiptarë në eksod, largimi i kësaj të keqë është qëllimi dhe misioni ynë kryesor ndaj ju ftoj të bashkohemi e të vazhdojmë në këtë betejë deri në arritjen e këtij qëllimi madhor kombëtar”, përfundoi Basha fjalën e tij para Kuvendit.

Por gjithsesi në fjalën e tij Basha nuk dha shpjegime për tre votat që “rrodhën” nga grupi parlamentar i PD-së. 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0096850395202637
array(1) { ["section"]=> string(81) "basha-flet-per-here-te-pare-pas-tradhtise-ne-kuvend-e-sotmja-nje-ogur-i-keq-91756" }