Basha në degët e PD-së: Po të duash ti, po të duam ne, Edi Rama mbaron

Publikuar tek: politike, më 14:43 16-01-2018 Basha në degët e PD-së: Po të duash ti, po të duam ne, Edi Rama mbaron

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, në një takim me degët e PD-së në Tiranë foli për çështjen e vetingut dhe nismat e opozitës. 

Kryetari i Partisë Demokratike, tha se nisma e opozitës për zgjedhjen e një prokurori të përgjithshëm sipas Kushtetutës dhe me vetting është treguesi më i qartë i vullnetit të opozitës për zbatimin e Reformës në Drejtësi, të pakapur nga krimi.

Sipas Bashës, Rama synon të bllokojë  hetimet për Saimir Tahirin  dhe të diktojë zgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të Lartë të Prokurorisë, për të kontrolluar më pas edhe Prokurorinë e Posaçme për luftën kundër krimit dhe korrupsionit.

“Saimir Tahiri kapet nga antimafia duke përfituar dhjetëra, mijëra euro varëse e byzylykë floriri. 5 milionë euro në muaj nga trafikantët e drogës, dhe Edi Rama ndalon arrestimin  e tij. Përse? Fare e thjeshtë, sepse arrestimi i Sajmir Tahirit, është hapi i parë drejt arrestimit dhe vënien para drejtësisë të Edi Ramës”.

Basha tha se protesta e 27 Majit nuk është një manifestim për interesin e një force politike, por për t’i dhënë zë shumicës së shqiptarëve. 

“Ne jemi njerëzit që kemi ditur të sakrifikojmë edhe interesat tona politike dhe partiake, siç ishte marrëveshja e 18 Majit, për interes të Shqipërisë ndaj nuk shkojmë për karriken tonë. Nuk shkojmë për të bërë Lulzim Bashën Kryeministër"- tha Basha.

Kreu i opozitës shprehu bindjen se në protestë shumica e shqiptarëve do të tregojnë se  nuk pajtohen me Aleancën e Krimit të ndërtuar nga Edi Rama, që po i varfëron çdo ditë dhe po e bën jetën e familjeve shqiptare më të pasigurtë.

“John Lennon, me këngën e tij të famshme “War is over, if you want it”, “Lufta mbaron po të duash ti”. Edi Rama mbaron, po të duash ti! Ky është mesazhi që do t’i japim çdo shqiptari. Po të duash ti, po të duam ne, Edi Rama mbaron! Ky është mesazhi i protestës. Po të ngrihet populli, po të bashkohen qytetarët, Edi Rama mbaron! “-shtoi më tej në fjalën e tij kreu i PD-së.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.02245306968689
array(1) { ["section"]=> string(74) "basha-ne-deget-e-pd-se-po-te-duash-ti-po-te-duam-ne-edi-rama-mbaron-106757" }