Basha pret në zyrë kreun e PD në Londër

Publikuar tek: barometri, më 08:43 31-12-2017 Basha pret në zyrë kreun e PD në Londër

shqiptaro-britanik ka mbrojtur një çështje ligjore para Gjykatës Supreme Britanike, njëherësh kreun e PD në Londër, Naim Hasanin.

Basha jep lajmin e mirë se dy shtetasve shqiptar që ishin regjistruar në Londër si kosovarë nuk do t’u hiqet shtetësia britanike. Ky vendim hyn në fuqi edhe për fëmijët e tyre, sipas Bashës, i cili e cilëson këtë si një vendim me rëndësi jetike dhe një arritje e madhe për te gjithe shqiptarët në Britani.

“Pas pritjes së mrekullueshme që më bënë bashkëatdhetarët e Londrës, pata kënaqësinë të pres në zyrën timë Z. Naim Hasani, Kryetarin e PD, Dega Londër dhe avokatin e parë shqiptaro-britanik qe ka mbrojtur një çështje ligjore para Gjykatës Supreme Britanike.

Z. Hasani më informoi mbi vendimin historik të datës 21 Dhjetor 2017 nga Gjykata Supreme Britanike, e cila ka hedhur poshtë urdhërat e Ministrisë së Brendshme Britanike të vitit 2013, që në menyre automatike u hiqnin shtetësine Britanike dy shtetasve shqiptare per shkak se ishin regjistruar si shtetas te Kosovës, dhe ka konfirmuar se ata jane shtetas Britanike me identitetin e tyre shqiptar.

Gjykata Supreme ka vendosur gjithashtu në mënyrë të qartë se edhe personat e tretë, sic jane femijet e tyre, duhet te qendrojne shtetas Britanikë

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.056718111038208
array(1) { ["section"]=> string(46) "basha-pret-ne-zyre-kreun-e-pd-ne-londer-104989" }