Bashkia konkurs për suveniret që do përfaqësojnë Tiranën, këto janë 40 çmimet që do shpërndahen

Publikuar tek: aktualitet, më 09:32 25-05-2017 Bashkia konkurs për suveniret që do përfaqësojnë Tiranën, këto janë 40 çmimet që do shpërndahen

Bashkia e Tiranës ka marrë iniciativën e organizimit të një konkursi i cili do të identifikojë dhe përzgjedhë 40 produkte/suvenire të frymëzuara nga Tirana.

Përmes një postimi në Facebook, kryebashkiaku Veliaj thekson se një juri e specializuar do të shpërndajë 40 çmime për produktet më të mira turistike.  “Ke një ide për të krijuar një suvenir për Tiranën?  Identifiko produktin artizanal apo inovativ që përfaqëson qytetin dhe merr pjesë në konkursin “Produkti turistik”, ku një juri e specializuar do të shpërndajë 40 çmime”, shkruan Veliaj.

Qëllimi i  këtij  konkursi është rritja  e  tregtueshmërisë  së  suvenirëve,  diversifikimi  i  tyre duke lidhur  dizenjimin  dhe  kompozimin  me  tendencat  tregtare  bashkëkohore  si  dhe  me  traditën  dhe  trashëgiminë  natyrore,  historike  dhe  kulturore  të  Tiranës,  për  ta  bërë  atë  më tërheqës  për vizitorët dhe turistët që vizitojnë qytetin.

Këto produkte mund të jenë suvenire artizanale të prodhuara sipas metodave tradicionale, mund të jenë produkte të reja ku elementët e dizajnit modern ndërthuren me motivet tradicionale, por mund të jenë edhe produkte krejtësisht inovative që ndoshta mund të mos frymëzohen nga tradita, por që arrijnë të mbërthejnë thelbin e të jetuarit në Tiranën bashkëkohore duke u kthyer në simbol e identitet të saj.

Bashkia e Tiranës fton të gjithë personat juridikë apo fizikë të interesuar të dorëzojnë idetë dhe dizajnet për produktet e tyre duke filluar nga data 22/05/2017 deri në datën 12/06/2017.

Aplikimet mund të dorëzohen personalisht në zyrat e Sektorit të Informimit dhe Shërbimit për Qytetarët pranë Bashkisë së Tiranës ose  duke i dërguar në format elektronik në adresën e emailit: [email protected].

Bashkia bën të ditur se të gjithë aplikimet duhet të shoqërohen me formularin e aplikimit dhe deklaratën e autorit, të cilat mund të shkarkohen ne faqen  www.tirana.al ose mund të tërhiqen pranë sportelit të pritjes së qytetarëve pranë Bashkisë Tiranë.

 Fituesit e Konkursit do të shpërblehen me çmime , si më poshtë:

Çmimi i parë “Për produktin artizanal tradicional (suvenirin turistik)” 10000 Lekë

Çmimi i parë “Për produktin inovativ turistik” 10000 Lekë

Çmimi i dytë 6000 Lekë

Çmimi i tretë 4000 Lekë

36 çmime të tjera nga 2000 Lekë për secilin fitues.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Një ditë pas takimit me “kokat” e policisë, ministri Demiraj i shkon në zyrë kryeprokurorit Lalla
Artan Hoxha për atentatin në Vlorë: Ja bisha e frikshme që na futi tmerrin në ’97-ën, ka nisur të dalë sërish xhiro »
Article Logic
Execution time: 0.01109504699707
array(1) { ["section"]=> string(100) "bashkia-konkurs-per-suveniret-qe-do-perfaqesojne-tiranen-keto-jane-40-cmimet-qe-do-shperndahen-79900" }