Bashkia zbukuron topat e Ali Pashë Tepelenës

Publikuar tek: kulture-art, më 22:27 17-07-2017 Bashkia zbukuron topat e Ali Pashë Tepelenës

Koleksioni i topave të periudhës së Ali Pashës Tepelënës që kanë qenë të ekspozuar në kalanë e Tepelenës, që kur ajo u shpall muzë, tanimë duken ndryshe.  

   E gjithë hapësira iu nënshrua një rikonstruksioni estetik që të gjithë zonën e sjell me një imazh të ri.  Përveç kësaj ky investim ka konsituar edhe në  pajisjën e të gjithë kalasë me sinjalistikën orientuese dhe shpjeguese për vizitorët.  Ceremonia e inaugurimit të këtij projekti është bërë në 12 vjetorin e Gjirokastrës në UNESCO.

Armatimet e  Ali Pashë Tepelenës janë konsideruar si ndër më modernet për kohën dhe e kanë ndihmuar atë në përballimin e luftrave më perandorinë Osmane. 

Screenshot_8.jpg

Screenshot_7.jpg

Screenshot_6_copy.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.10931587219238
array(1) { ["section"]=> string(50) "bashkia-zbukuron-topat-e-ali-pashe-tepelenes-86480" }