Bashkimi Europian i vendos sanksione Bjellorusisë

Publikuar tek: bota, më 20:46 14-08-2020 Bashkimi Europian i vendos sanksione Bjellorusisë

Ministrat e Bashkimit Europian kanë rënë dakort këtë të premte për të hartuar një listë me sanksione të reja ndaj Bjellorusisë.

Vedimi vjen si kundërpërgjigje ndaj fitores së thellë të Aleksandër Lukashenkos në zgjedhjet presidenciale që u konsideruan të manipuluara dhe u bënë shkak për nisjen e protestave mbarëpopullore.

"Ministrat e Jashtëm ranë dakord të vendosin sanksione për ata që janë përgjegjës për represionin dhe një listë me emra pritet të hartohet," tha një zyrtar i BE për AFP, pas videokonferencës së ministrave.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012573957443237
array(1) { ["section"]=> string(56) "bashkimi-europian-i-vendos-sanksione-bjellorusise-217162" }