BBC për Shqipërinë: Udhëtoni në vendin më të famshëm për tolerancën

Publikuar tek: foto-e-dites, më 08:36 07-11-2016 BBC për Shqipërinë: Udhëtoni në vendin më të famshëm për tolerancën

“Vendi i famshëm për tolerancën” kështu shkruan BBC në një shkrim dedikuar tolerancës së harmonisë fetare në Shqipëri.

Shqipëria prej kohësh konsiderohet si një vend i tolerancës dhe harmonisë fetare.

Fetë mbizotëruese janë Islami dhe Krishterimi, por muslimanët përbëjnë më shumë se gjysmën e popullsisë.

Megjithatë, mbetet një unitet i përbashkët mes popullit dhe vendit. Kishat dhe xhamitë shpesh zënë të njëjtën rrugë, dhe martesat ndërfetare janë pranuar gjerësisht në kulturën e tyre” thuhet më tej në shkrim.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.02829909324646
array(1) { ["section"]=> string(72) "bbc-per-shqiperine-udhetoni-ne-vendin-me-te-famshem-per-tolerancen-58633" }