BBC: Raportohet vrasja e Rauf, zv.komandatit të ISIS

Publikuar tek: bota, më 13:28 09-02-2015 BBC: Raportohet vrasja e Rauf, zv.komandatit të ISIS Nje dron gjuajtes qe operon ne territoret e Helmandit, Afganistan

Një gjuajtës në Afganistan ka vrarë një komandant të shtetit islamik, thonë burime të cituara nga BBC. Shefi i policisë në Helmand tha se ish komandanti taleban Mullah Abdul Rauf ka vdekur.

Muajin e kaluar u bë e qartë se Rauf kishte bërë aleancë me IS pasi u largua nga talebanët. Një makinë që kishte 6 vetë është shkatërruar ndërkohë që përpiqej të kalonte shkretëtirën. Në makinë kishte municione dhe shpërtheu, thonë burimet. Vdekja e Raufit nuk është konfirmuar ende nga burimet e NATO-s. Dhëndërri i komandatit militar dhe katër pakistanezë u vranë gjithashtu gjatë sulmit, thotë shefi i policisë së Helmandit Nabi Jan Mullahkhel, për agjencinë Reuters. Rauf, i cili kaloi 6 vjet në Burgun e Guantanamos pasi u kap nga forcat e USA në 2001, jashtë ishte me liderin e talebanëve Mulla Omar. Ai braktisi talebanët për ISIS. Rauf më pas u emërua si zv.lider i IS në Khorasan, një emër i vjetër i Afganistanit- me organizim në Siri. 

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012240886688232
array(1) { ["section"]=> string(55) "bbc-raportohet-vrasja-e-rauf-zv-komandatit-te-isis-2808" }