BE dhe SHBA kërkojnë lirimin e kritikut opozitar rus Navalny, u arrestua sapo mbërriti në Moskë

Publikuar tek: bota, më 10:49 18-01-2021 BE dhe SHBA kërkojnë lirimin e kritikut opozitar rus Navalny, u arrestua sapo mbërriti në Moskë

Shtetet e Bashkuara dhe disa qeveri evropiane kanë kërkuar lirimin e politikanit të opozitës Alexei Navalny nga paraburgimi rus.

Navalny, u arrestua nga policia menjëherë sapo zbarkoi në Moskë, pas fluturimit nga Gjermania.

Aktivisti po kthehej në vend pesë muaj pasi ai ishte helmuar dhe fajësoi autoritetet ruse.

Qeveria e Presidentit Vladimir Putin ka mohuar helmimin e  Navalny.

Akuzat e politikanit të opozitës janë mbështetur megjithatë nga raportet e gazetarëve hulumtues.

Duke reaguar ndaj arrestimit të tij, SH.B.A. dhe BE bënë thirrje që Navalny, një kritik i Presidentit Putin të lirohet.

Sekretari i Shtetit i SHBA, Mike Pompeo, tha se autoritetet ruse po përpiqeshin të heshtnin kritikët e tyre. Ai bëri thirrje për "lirimin e menjëhershëm dhe të pakushtëzuar" të Navalny.

"Liderët politikë të sigurt nuk kanë frikë nga zërat konkurrues, as nuk kryejnë dhunë ndaj ose ndalojnë padrejtësisht kundërshtarët politikë," tha Z. Pompeo.

Këshilltari i ardhshëm i sigurimit kombëtar të Presidentit të zgjedhur Joe Biden mbërtheu një ton të ngjashëm. "Sulmet e Kremlinit ndaj Navalny nuk janë vetëm një shkelje e të drejtave të njeriut, por një fyerje ndaj popullit rus që dëshiron të dëgjohet zëri i tyre," tha Jake Sullivan.

Përgjigja nga Bashkimi Evropian ishte jo më pak e ashpër, me Francën, Italinë dhe presidentin e Këshillit Evropian, Charles Michel, duke lëshuar kërkesa për lirimin e Navalny.

Në deklaratën e saj, qeveria e Mbretërisë së Bashkuar tha se ishte "thellësisht e shqetësuar" nga arrestimi i Navalny, duke shtuar: "Në vend që të përndjeknin viktimën e këtij krimi të tmerrshëm, autoritetet ruse duhet të hetojnë se si një armë kimike u përdor në tokën ruse".

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Lideri i opozitës ruse, Aleksej Navalnyn e arrestojnë sapo mbërrin në Moskë
I goditur rëndë nga pandemia, nis vaksinimin kundër koronavirusit në Brazil »
Article Logic
Execution time: 0.011608839035034
array(1) { ["section"]=> string(101) "be-dhe-shba-kerkojne-lirimin-e-kritikut-opozitar-rus-navalny-u-arrestua-sapo-mberriti-ne-moske-235411" }