BE forcon masat kundër krimit kibernetik

Publikuar tek: bota, më 21:56 19-09-2017 BE forcon masat kundër krimit kibernetik

Komisioni Evropian ka propozuar një sërë masash kundër, siç ka thënë, “rritjes dramatike të krimit kibernetik”.

Përmes një deklarate të lëshuar të martën, Komisioni tha se propozon ngritjen e një agjencie të re evropiane për sigurinë kibernetike, e cila do ta plotësonte agjencinë ekzistuese të sigurisë së informacionit”.

Komisioni tha se agjencia e re do të kishte më shumë staf dhe do t’i jepej mandat i përhershëm për të ndihmuar shtetet anëtare të BE-së në trajtimin e sulmeve kibernetike.

“Sulmet kibernetike po bëhen më të shpeshta, më kreative dhe globale. Evropa duhet të jetë në gjendje t’iu përgjigjet atyre 24 orë, në të gjitha vendet”, tha komisionari evropian për tregun digjital të BE-së, Andrus Ansip, shkruan REL.

Nisma vjen pasi disa sulme globale kibernetike këtë vit kanë goditur firmat, portet dhe shërbimet publike.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011903047561646
array(1) { ["section"]=> string(46) "be-forcon-masat-kunder-krimit-kibernetik-92948" }